Lehangoló/Lelkesítő helyzetjelentés a Juventusról, utó-halloweeni kiadás

Ez a poszt is eltér az átlagposztoktól, ugyanis ez valójában 2 poszt!

Különböző felvetések, kérdések mentén elemezzük a csapat helyzetét, de minden esetben két megközelítést alkalmazunk. Lesz egy allegrista gondolat vagy válasz, és lesz egy teljesen elfogulatlan "Grande" gondolat vagy válasz, mert mi mindenre tudunk választ adni. Mindenki a kedvének, elmeállapotának, hozzáállásának megfelelő válaszok közül válogathat, de persze a másik lehetőség elolvasása sem tiltott.


Miért játszik Danilo? Motta a hülye?


Allegrista válasz: Motta nem ismeri fel, hogy Danilo már nem jó játékos, ennek ellenére mégis játszatja, ahelyett, hogy a Gatti-Kalulu kettőssel kezdene minden meccsen. Ha pedig valamelyikük fáradt vagy sérült, akkor hívjon fel egy ifijátékost, aki bizonyítani akar.


Grande-válasz: Danilo játszatása sajnos eddig kényszer. Bremer sérüléséig gyakorlatilag Danilo azon a poszton volt, ahova való: a padon. Ideális esetben persze ez nem a Juve padja, hanem mondjuk a Salernitanáé, de ettől most tekintsünk el. Daniloval hasonló gondok vannak, mint Sandróval a legutóbbi szezonban. Alapvetően képes még rutinból megoldani dolgokat, de nagyon lassú és hibákra hajlamos minden meccsen. Sandrónak könnyebb dolga volt, mert még a középcsatár is előtte védekezett 10 méterrel, TÁMADÁS KÖZBEN IS, Danilo viszont már olyan helyzetekben találja magát, ami számára szokatlan volt az utóbbi években: focizni akarnak körülötte és nem csak az ellenfél! De hogy akkor miért játszik Danilo? Erről nem elsősorban Mottát, hanem Giuntolit kellene kérdezni. Ugyanis 2 középhátvéd posztra volt 4 játékosunk a szezon kezdetén: a bajnokság egyik legjobb hátvédje, a Milan egyik kidobott feleslegje, az eredetileg jobbhátvéd Danilo, valamint a pár éve még téglákkal dobálózó, maltert keverő Gatti. Ahogy a július eleji posztunkban fogalmaztam: "kb. egy Bremer eladásra vagy sérülésre vagyunk attól, hogy a védelem úgy összeomoljon, mint Allegri a kupadöntőn." Ez ugyan 4 hónapja volt, amikor még DeSíró, Rugani és Djalo is a csapatnál volt, Kalulu pedig még nem. A helyzet pedig azóta sokkal rosszabb lett. Danilo jelenleg azért játszik, mert Gatti és Kalulu a két bevethető középhátvédünk, akik ha végigjátszanának minden meccset, akkor vagy annyira fáradtak lennének, hogy ők is elkezdenének hibázni, vagy jönne egy 3-4 hetes izomsérülés, ami után csak Daniloval lehetne kiállni minden meccsre. Kalulu az Inda ellen már csak azért tudott még játszani a második félidőben is, mert erős csokifiú. Ha sápadtarcú legény lenne, a pályán esett volna össze, így viszont még az utolsó erejével valahogy játszani tudott.


Danilo egymaga a probléma vagy a védekezés rossz?


Allegrista válasz: Danilo gyorsan öregedett és lelassult, hibázik, de nem lehet minden ráfogni, mert vannak más játékosok is a csapatban, Gatti és Kalulu egyhuzamban végigjátszhatja azt a 3-4 hónapot, amíg a téli átigazolási időszakban jön egy hátvéd. Ha pedig Danilo nem tud már védekezni, akkor vagy védekezzen mindenki a kapu előtt, vagy mást kell a helyén játszatni, mondjuk Locatellit vagy Yildizt.


Grande-válasz: A védekezés ugyan nem tökéletes, de egy Bremer-Gatti párossal középen működött, de akár egy Bremer-Kalulu párossal is működne, a harmadik lehetőség a Gatti-Kalulu páros, a legrosszabb pedig a Danilo-akárki páros, Daniloval ugyanis semmi nem megy eddig a gólok bevonzásán kívül.


Arra talán emlékszik mindenki, hogy a szezon első kapott gólja a PSV elleni BL-meccsen történt. Arra már talán kevesebben emlékeznek, hogy hogyan is nézett ki a gól. Azon a meccsen Gattit lecserélte Motta, Danilo jött a helyére, a gól előtti pillanat pedig ez volt:


A PSV jóravaló játékosa éppen növeli a távolságot a szép Danilótól


A Leipzig ellen Danilo szerencsére nem játszott, az első kapott gólunk a bajnokságban pedig a Cagliari elleni meccsen jött, ahol Savona lecserélésekor Danilo érkezett a helyére, és a gól ugyan Dugulás hibájából jött, de Danilo ennél a gólnál is pályán volt.


A Stuttgart elleni meccsen Danilo kezdő volt, két sárga után piros lappal állt ki, tizenegyest okozott azzal, hogy az ellenfelébe rúgott a labda helyett, és ugyan Perin akkor védte a tizenegyest, de emberhátrányban végül gólt kapott a csapat.


Az Inda elleni meccsen Danilo megismételte, amit a Stuttgart ellen, majd ő fejelte az indás játékos elé a labdát a szöglet után, bár ez nem kifejezetten erőteljes hiba ilyenkor, de ebben is benne volt.


A Parma ellen pedig lassú és életveszélyes volt a játéka, a második gólban egyértelműen benne volt, de ha rajta múlik, akkor még 2 gólt kaphattunk volna a hibái miatt.


Ezek alapján láthatjuk, hogy amióta Danilo komolyabb szerepet kapott, kényszerből, a rotáció miatt, azóta egyrészt hibázik is, legalább 4-5 gólért tehető felelőssé, másrészt vele nem működik a védelem.


Ennek megoldása januárig szinte lehetetlen, hiszen rajta kívül 2 középhátvédünk van, így mindenképpen játszania kell, így csak egy jelentősebb csodában bízhatunk a következő 2 hónapban Danilóval kapcsolatban. Motta keze meg van kötve, hasonlóan a jobbhátvéd poszton, a balhátvéd poszton, a balszélső poszton és jórészt a csatárposzton is, ezeken a helyeken kb. nincs vagy csak minimális lehetősége van változtatni, azaz legalább 5 olyan poszt van, ahol kényszermegoldásokkal kell játszani. Ennek ellenére egyesek szerint sokkal jobb most a keret, mint az előző szezonban.


Giuntoli vagy Motta a hibás?


Allegrista válasz: Egyértelműen Motta a hibás, mert egy lerobbant keret helyett kapott egy megfiatalítottat, és mégis Danilót, és a formán kívüli Vlahovicot játszatja, Yildiz pedig nem elég a kezdőre, max cserejátékosnak jó. A jobbhátvéd posztjára Savona kell, balszélsőnek pedig Weah és Mbanbéla is elég. Giuntoli sokkal jobb keretet hozott össze Mottának, mint ami Allegrinek volt.


Grande-válasz: A keretet tekintve, a jelenlegi problémákért egyértelműen Giuntoli a hibás, Mottának viszont alkalmazkodnia kell ehhez a helyzethez. Ha Bremer helyett Danilo játszik, akkor azt tekinthetjük úgy is, mintha az ellenfélnek lenne egy beépített embere, egy alvó ügynöke, aki akármikor olyan váratlan megoldást húzhat, amiből gólt kapunk, vagy komoly helyzetbe kerül az ellenfél. Ez nem csak taktikai problémákat okoz, hanem pszichológiait is, ugyanis ha látod, hogy van egy gyenge láncszem a védelemben, akkor egyrészt egyre jobban elbizonytalanodhatsz, hogy a te hibád, pontatlan passzod, rossz döntésed miatt kerül az ellenfélhez a labda, a gyenge csapattárs pedig annyira feltűnő, hogy az ellenfél is majd rajta keresztül akar előnybe kerülni. Másrészt a gyenge csapattárs miatt többet kell melózni meccs közben, nagyobb a nyomás, több a sprint, olyan helyekre is figyelned kell, ahová addig kevésbé, azaz gyorsabban fogynak az energiatartalékok, tehát jobban fárad az ember fejben és testileg is, így többet hibázik.


Hogyan lehet ebből kimászni?


Allegrista válasz: Mottának a védekezésre kell helyeznie a hangsúlyt, mert Allegri egy sokkal rosszabb kerettel is felismerte, hogy a játékosok nem tudnak focizni, ezért kár is ilyesmit kérni tőlük. Ha hagyjuk magunkat minden csapat ellen ledominálni, akkor talán néhány egyéni villanásból, ellentámadásból szerezhetünk egy gólt, amivel legalább a döntetlen meglehet. Ha pedig döntetlenre állunk, akkor nem lehet eszetlenül támadni, hanem vissza kell állni, mert az 1 pont több, mint a 0. Télen pedig, ha nem javul a helyzet, akkor Mottát ki kell rúgni és Allegrit visszahozni.


Grande-válasz: A téli átigazolási időszak első napjára a J-Medicalnál kell jelentkeznie legalább egy, de inkább kettő hátvédnek, valamint egy cserecsatárnak. Ha ezt Giuntoli nem tudja garantálni, és napokat vagy heteket késik, akkor egyértelműen növekszik az eddig is nagy felelőssége a helyzet miatt. Nézzük is meg, hogy kikkel játszunk biztosan januárban: Milan (szuperkupa), Atalanta (bajnoki), Torino (bajnoki), Milan (bajnoki), Brugge (BL), Napoli (bajnoki), Benfica (BL). Ha Giuntoli január utolsó napjaiban hozza az erősítéseket, az kb. olyan, mintha nem is hozná őket. Giuntolit a nyáron a szurkolók többsége istenségként tisztelte, hogy milyen jól igazolt, ennek ellenére most nincs cserecsatár, nincs jobbhátvéd, nincs elég mennyiségű és minőségű középhátvéd és január végéig tart biztosan a bajnoki és BL-terhelés párhuzamosan, továbbjutás esetén pedig mégtovább. Az eddigiek alapján ez a keret semmivel sem erősebb, mint tavaly, csak máshol problémás. Ráadásul a minőségi és mennyiségi deficitet úgy kellene ellensúlyozni, hogy közben kb. 20-24 körüli srácokból kellene csapatot építeni, néhány "öreg" 26-27 körüli rutinos róka segítségével.


Allegri a maximumot hozta ki a csapatból, nála több pontot nem tudna szerezni Motta sem?


Allegrista válasz: Ez így van, Motta már bizonyította, hogy nem tud annyi pontot szerezni, mint Allegri, pedig sokkal jobb kerete van. A játékban semmi változás nincs, a több labdabirtoklás csak arra elég, hogy ne tűnjön úgy, hogy lefociz minket az ellenfél, de sem támadni, sem védekezni nem tudunk, és erre Bremer kiesése sem mentség, mert Allegri idején pedig Pogba nem játszott és mégis gyűjtöttük a pontokat.


Grande-válasz: A korábbi fordulókban már feltűnt egy kép, majd most a 10. forduló után szintén, ez itt:

Ez a kép bizonyítja, hogy nyakkendő nélkül több pontot lehet szerezni, mint nyakkendővel


Ezen látjuk, hogy az előző szezonban Allegri mennyi pontot gyűjtött a csapattal és hogy most Motta mennyi pontnál jár. Hogy miért retardált az, aki erre mutogatva bizonygatja, hogy Allegri volt a jobb és Motta nem jó? Nézzük! Az egyik tényező, hogy Allegri ezt a harmadik évében érte el, azaz bő 2 év "allegrizés" után, míg Motta néhány hónap alatt. Mindenféle magyarázkodás ellenére, igenis számít, hogy hol tart az edző egy csapattal, azaz évek munkája van benne, vagy hónapok munkája. A Juve sem akkor nem volt és most sem kész csapat, ahhoz ugyanis nem elég megvenni szép és jó játékosokat -emlékezhetünk a 2002 utáni Real Madridra, vagy éppen halvány változatára, a PSG-re- hanem építkezni is kell. 2 év és 2 hónap között van különbség. Ha te valami heteró vagy, aki megdugja az asszonyt, akkor 2-3 hónap múlva még nincs kész a gyerek, ellenben 2 év múlva már hozzá is szoktál (ahhoz, hogy nem alszol eleget és az asszony is utál valamiért). Ha 2 hónapja jársz egyetemre, még mindig hülye vagy, de az utolsó évedben már meg tudsz írni egy szakdolgozatot, ha mást nem is. 2 hónap gyúrás után már néha látszódik, hogy bedurran az izmod, de 2 év után felveszed az izompólót is, mikor mész a sarki közértbe. Az alapanyag is számít, sem Allegrinek, sem Mottának nem adtak a kezei alá felépített csapatot, ez az ő feladatuk lenne/lett volna.

A másik fontos tényező, hogy az előző szezonban nem volt egyetlen BL-meccse sem a csapatnak, most pedig már három is. Egyetlen BL-meccs pedig közvetlenül 2 bajnokira van hatással. Az előtte lévőre azért, mert a játékosok tudják, hogy egy várhatóan komolyabb és nagyobb iramú, nagyobb téttel bíró meccs jön, így kevésbé koncentráltak és nem adnak ki mindent magukból ha nem muszáj. Az utána következő meccs pedig főleg a fáradtság miatt lesz más.

Nézzük, hogy hogyan alakultak a BL-meccsek előtt és után a bajnokik:


PSV elleni győzelem - előtte Empoli ellen 0-0, utána Napoli ellen 0-0

Leipzig elleni győzelem - előtte Genoa ellen 3-0, utána Cagliari ellen 1-1

Stuttgart elleni vereség - előtte Lazio ellen 1-0, utána Inda ellen 4-4


Ez összesen 8 vesztett pont a BL-meccsek heteiben. Ez elfogadható vagy sok?


Nézzük meg az olasz címvédő Inda és a BL-címvédő Real hasonló időszakát!


Inda:


City elleni döntetlen - előtte Monza ellen 1-1, utána Milan ellen 1-2

Red Star elleni győzelem - előtte Udinese ellen 3-2, utána Torino ellen 3-2

Young Boys elleni győzelem - előtte Roma ellen 1-0, utána Juventus ellen 4-4


Ez összesen 7 vesztett pont.


Real Madrid:


Stuttgart elleni győzelem - előtte Sociedad ellen 2-0, utána Espanyol ellen 4-1

Lille elleni vereség - előtte Atletico ellen 1-1, utána Villarreal ellen 2-0

Dortmund elleni győzelem - előtte Celta Vigo ellen 2-1, utána Barcelona ellen 0-4


Ez összesen 5 vesztett pont.


Azaz ez a két komoly, stabilabban álló csapat is mindössze 1 illetve 3 ponttal veszített kevesebbet ugyanilyen körülmények között, mint a több problémával küzdő Juventus. De a német bajnok Leverkusennél 6 vesztett pont, az angol bajnok Citynél pedig 4 vesztett pont volt. A TOP4 bajnokság BL-csapatainak átlag pontvesztése eddig 6,5 pont.


Ezek még csak a BL közvetett hatásai, azaz 6 meccsre volt eddig hatással a bajnokságban, de pl. a Leipzig elleni BL-meccs az egész szezonra hatással volt, ugyanis ott sérült meg Bremer. Ezért nem mindegy, hogy egy BL nélküli szezont hasonlítunk-e egy BL-es szezonhoz, mint azt teszik az előző szezonnal előhozakodó szurkolók, hiszen ha most nincs BL, akkor egyrészt Bremer feltehetően nem sérül le a szezonra, másrészt 3 meccsel kevesebb lenne a lábakban, és 3 bajnokin úgy léphettek volna pályára a játékosok, hogy egy hetet pihentek, nem pedig 3 napot. Nem mellesleg, mindhárom eddigi BL-meccsünk után döntetlent játszott a csapat, de ha csak az első kettőt megnyeri, akkor most 2 pontra lennénk a Napolitól, a második helyen, azaz 10 forduló alatt ugyanaz lenne a helyzet, mint az előző szezonban.


Hogy mennyire érdemes összehasonlítani különböző szezonokat, azon lehet vitatkozni, de az biztos, hogy a BL-meccses és BL-mentes szezon között van különbség. Ha Motta mostani kezdését Allegri visszatérésének BL-meccses szezonjaival hasonlítjuk össze, akkor bizony az jön ki, hogy az "új" Allegri mindkétszer kevesebb pontot szerzett a bajnokságban 10 forduló alatt, mint Motta. Ha pedig első szezonokat szeretnénk összehasonlítani, a Conte-féle veretlen szezonban 10 forduló alatt 5 győzelme és 5 döntetlenje volt a csapatnak, BL nélkül, most 4 győzelem és 6 döntetlen az állás BL-meccsekkel. De ez az összehasonlítás ilyen távlatokból nem mond sokat, a játékosok és a játék képe is más.


Mit jósolsz a szezon további részére?


Allegrista válasz: Allegri, tégy magadévá!!!


Grande-válasz: bombahoppa több posztot fog írni, zoli10 pedig nem lesz alkoholista.


Hogy végül mi lesz a csapattal és Mottával, majd csak a következő hetekben és hónapokban derül ki, az viszont látszik a lehetőségekből és eredményekből, hogy hiába vannak a jelenlegi szezonban is problémák a játékban, Motta eddig semmivel sem teljesít rosszabbul, mint Allegri, és egy Bremerrel szinte biztosan előrébb tartanánk a mostani helyzetben, a keret óriási hiányosságai mellett is. Egyelőre viszont ebből kell valamit főznie Mottának, elsőnek mi Danilót ajánlanánk, pontosan 100 fokon kifőzni, de az sajnos már most látszik, hogy ez a szezon nem alkalmas Motta képességeinek lemérésére, és egy újabb kármentő időszakban kellene a brolasznak* megfelelő eredményeket elérnie. Nem lesz könnyű, de a teleszart gatyában álldogálós, sportra nem hasonlító üzelmek már bizonyítottan nem vezetnek sehova, ezt láthattuk 3 évig. Vagy foci lesz, vagy szopás, mint eddig. Mi a fodballpályán az előbbinek drukkolunk!


*brazil olasz

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.

Disqus